Telefonlarımız Dinleniyor mu?

Telefonlarımız Dinleniyor mu?
Telefonlarımız Dinleniyor mu?

Merhaba dostlarım,

Bugün canım hocamın bana sormuş olduğu konuyu detaylıca ele alacağım.

Telefonlarımız Dinleniyor mu?

Evet, istesek de istemesek de telefonlarımız dinleniyor,izleniyor veya takip ediliyor.Bu işlemi dört farklı taraf yapabilir.

Taraf 1)- Servis Sağlayıcıları

Servis sağlayıcıları, yani kullanmış olduğunuz hattın sahibi şirketler telefonlarınızı dinlemekle yükümlüdür.Bu durum ülkemizde yasalarca zorunlu kılınmıştır.

5651 sayılı kanunun ilk maddesi der ki “Yer sağlayıcıları 6 ay log tutmak zorundadır.”

Yine, yönetmeliğin 16. maddesinin 1 c bendi der ki “Yer sağlayıcıla, trafik bilgisini altı ay saklamakla ve bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü oluşan verilerin dosya bütünlük değerlerini (hash) zaman damgası ile birlikte saklayarak gizliliğini temin etmekle yükümlüdür.”

Yani kullanmış olduğunuz operatörler de Türkiye kanunlarına karşı çıkamayacaklarından, verilerinizi depolamakla yükümlüdür.

Taraf 2)- Cihaz Üreticileri

Kanunlarda cihaz üreticilerinin log tutma zorunluluğunun olup olmadığını bilmiyorum ama muhtemelen yoktur.Yine de, cihaz üreticilerinin sizi izlediğini düşünüyorum.Neredeyse 10 kişiden 8’inin telefonunun olduğu dünyada kişilerin takip edilmesi, çok büyük bir istihbarat malzemesidir.Bu yüzden 10 üreticiden 9’unun log tuttuğunu yani sizin haberiniz yokken sizi kaydettiğini, izlediğini, takip ettiğini, bilgilerinizi depoladığını düşünüyorum.

Söz konusu tarafa ait şöyle bir video yayınlanmıştı geçtiğimiz yıllarda, çoğu kişi yalanlamış, ne derece doğru bilinmez.

 

Taraf 3)- Devlet

Devlet, gerekli gördüğü durumlarda vatandaşlarını izleyebilir veya takip edebilir.Bir istihbarat gereksinimi üzerine veya hakkınızda açılmış bir davayı aydınlatmak gibi çeşitli sebeplerden dolayı devlet sizi izleyebilir.Bu gibi durumlarda,yukarıdaki belirttiğimiz maddelerdeki servis sağlayıcınızdan veya kullanmış olduğunuz cihazın üreticisinden log talep etme hakkına sahiptir.Söz konusu servis sağlayıcısı veya cihaz üreticisi log’larınızı (kayıt / işlem geçmişiniz) yetkili makamlara teslim etmezse Türkiye’de faaliyeletlerinin durdurulması veya belirli bir cezaya çarptırılması riskine girer,bu yüzden devlet istediği zaman sizi izleyebilir.

Taraf 4)- Üçüncü Kişiler (Yazılımlar, Sevgiliniz, Aileniz)

Yukarıda saydığım maddeler dışında bu işlemin yapılması yasal olmayabilir.

Telefonunuza yüklediğiniz virüslü yazılımlar, siz haberiniz yokken sizin resimlerinize,rehberinize,mesajlarınıza ulaşabilir, sizin haberiniz yokken sizi ön ve arka kameralardan izleyebilir ve telefonunuzda sizin adınıza çeşitli işlemler yapabilir.

Aynı zamanda bir hacker veya sistem yöneticisi, bağlı olduğunuz internet ağını sniff’leyerek internet üzerinde yapmış olduğunuz işlemleri analiz edebilir ve şifreleriniz gibi hassas bilgilerinizi ele geçirebilir.Bu yüzden https protokolüne sahip siteler tercih etmeli ve VPN kullanmalısınız.

Son olarak ailenizden bir ebeveyniniz, arkadaşınız veya sevgiliniz de sizi dinlemek istiyor olabilir.Bunun için bazı üçüncü parti yazılımları kullanabilirler.

 

Yani telefonunuzun her durumda izlendiği bir gerçek fakat kimse bu verileri başkalarına gösterme ya da yayma hakkına sahip değildir.Bu gibi durumlarda yasal yollarla hakkınızı arayabilirsiniz.İyi uykular kardeşlerim. 😀

 

 

 

Yazıya gelen yorumlar:

  1. Benim telefonumu dinleyen napsın ki telefonum dinlense nolcak 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı URL