Kali Linux “A Start Job” Sorunu ve Çözümü

Kali Linux “A Start Job” Sorunu ve Çözümü

Kali Linux "A Start Job" Sorunu ve Çözümü
Kali Linux “A Start Job” Sorunu ve Çözümü

Merhaba dostlarım,

Geçen gün HP Pavilion notebook’uma live usb’den kali linux işletim sistemini boot etmeye çalıştığımda,

A start job is running for live-config contains the components that configure a life system during boot process (late userspace) (X min / no limit)

şeklinde bir hata aldım.Aynı zamanda boot ekranında arkaplan resmini yükleyemiyordu.ISO yazarken bir sorun oluşmuştur diye düşündüm ama bir diğer bilgisayarımda sorunsuz arkaplan resmini de gösteriyordu.Söz konusu “no limit” ekranında ne kadar beklerseniz bekleyin bir türlü işletim sistemini çalıştırmıyor.Bunun için yapmanız gerekenleri sıralayacağım.

1)- Live Olarak Başlatmayın

Live modunda istediğiniz kadar başlatın, hep aynı hatayı alacaksınız.Bu yüzden başlangıç ekranında live, forensic, persistence gibi seçeneklerin bulunduğu listeden live’i seçmeyin.

2)- Forensic Modunda Başlatın

Bilgisayarı ilk kez başlattığınızda forensic olarak başlatın.”A start job” kısmına gelene kadar bekleyin.Hata devam edecek,bu kısımda bilgisayarınızı kapatın ve yeniden açın.Boot ekranına tekrar geldiğinizde listeden tekrar forensic seçeneği seçin.Nasıl oluyor bilmiyorum ama 2. kez açışta sistem forensic’den sorunsuz şekilde açılıyor.

Aynısını persistence modunda denemedim fakat ilk deneyişimde persistence’de de açılmamıştı.

3)- CD Üzerinde Deneyin

Bir değişiklik olacağını sanmıyorum ama live usb yerine live cd üzerinde de denemenizde fayda var.

4)- İşletim Sistemini Bilgisayarınıza Kurun

Kali’yi veya bir başka işletim sistetimini, bilgisayarınızda mevcut olan işletim sisteminin yanına kurabilirsiniz.Bilgisayarınız iki işletim sistemini de sorunsuz çalıştıracaktır bu sayede “a start job” hatasından da kurtulmuş olur ve kali’yi daha rahat kullanmış olursunuz.Live kullanımda yapabilecekleriniz sınırlı.

5)- ISO’yu Yeniden Yazdırın

USB diskinize veya CD’nize işletim sistemi yansısını bir başka iso yazdırma yazılımıyla tekrar yazdırın.

6)- Sanal Makinede Kullanın

Eğer wlan0 arabirimiyle bir işiniz yoksa, yani çevredeki ağları listeleyip kırma gibi bir düşünce içerisinde değilseniz en mantıklısı vmware veya virtualbox gibi sanal makine yazılımlarıyla kali’yi kurabilirsiniz.Böylece hem usb diskten tasarruf etmiş olursunuz hem de sorun çözülmüş olur.

7)- Başka Dağıtımlar Deneyin

Kali Linux yerine backtrack, ubuntu, cyborg, parrotsec os gibi farklı dağıtımlar deneyebilirsiniz. Muhtemelen onlarda bu sorunla karşılaşmazsınız.

 

Ben ikinci adımdan sonrasına gerek duymadım, sorununuzun çözüleceğini umuyorum.

Yazıya gelen yorumlar:

Yorum yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı URL