Devlet Kurumlarında Yabancı Yazılımlar

Devlet Kurumlarında Yabancı Yazılımlar
Devlet Kurumlarında Yabancı Yazılımlar

Merhaba dostlar,

Bugün sizlere devlet kurumlarındaki bilgisayarlardaki “yabancı” yazılımlardan, bunların kullanılma sebeplerinden, zararlarından ve çözüm önerilerinden bahsedeceğim.

Sene neredeyse 2018… Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük ve güçlü bir devlet.Savunma, iletişim, ulaşım, istihbarat gibi çeşitli alanlara her yıl çeşitli yatırımlar yapılıyor.Fakat ne yazık ki “milli yazılım” bilinci hala ülkemizde oturtulamamış durumda.

Sorun Ne?

Sorun devlet kurumlarında yabancı yazılım kullanılması.Devlet kurumlarındaki bilgisayarlarda her birimizin TC kimlik bilgilerinden, ana baba adımıza, doğum tarihimize, doğum yerimize ve diğer her türlü hassas bilgilerimize sahip veritabanları bulunuyor.Bundan da kritik olan, devlete ait bilgilerin bulunması, sunucular, şifreler, önemli dokümanlar gibi.Yani devlet kurumlarında büyük bir “istihbarat” söz konusu.Söz konusu kurumlardaki bilgisayarlarda/sunucularda yüklü olan yabancı yazılımlar (işletim sistemi, antivirüs programları, sözde “firewall” yazılımları, editörler, yardımcı araçlar vs.), istihbarata ve milli güvenliğe çok büyük bir tehdittir.Bu yazılımların kaynak kodları bilinmediği takdirde istihbarat değeri taşıyan veya hassas olan bilgiler başkalarınca ele geçirilebilir, başka devletlerin hükmündeki yazılım şirketlerine ve dolayısıyla başka devletlerin eline geçebilir.

 

Ne Yapılmalı?

Ben ilgili bakanlığın yetkilisi olsam şöyle bi şey düşünürdüm:

  • Devlet yaklaşık 10.000 – 20.000 kişilik bir yazılım şirketi oluşturmalı.
  • 1.000 – 2.000 kişilik siber güvenlik ekibi ve yazılım test ekibi oluşturmalı.
  • Devlet kurumlarındaki antivirüs/firewall yazılımları, işletim sistemleri, editörler, araçlar, ofis programları vs. bu şirket tarafından üretilmeli.
  • Üretilen yazılımların, siber gğvenlik ve yazılım test ekibi tarafınca güvenliği ve güvenilirliği test edilmeli.
  • Uygun görüldüğü takdirde devlet dairelerinde kullanılmalı.

İstihbarat – yazılım ilişkisini düşündüğümüzde, devlet dairelerinde yabancı yazılıma bağımlı kalmak bir milli güvenlik istismarıdır.Milli güvenlik yalnızca askeri alanda değil, dijital ortamda ve diğer platformlarda da sağlanmalıdır.

Gelişmekte olan ülkelerin hemen hepsi bu durumda çok titiz davranır, fakat Türkiye gibi sayılı ülkeler hala bu konunun ciddiyetini kavrayamamıştır, gereken hassasiyetin gösterilmesi gerekir.

Devlet başkalarına güvenmemelidir.

Devlet kurumlarında yabancı yazılım kullanılması bir milli güvenlik sorunudur.

Yazıya gelen yorumlar:

Yorum yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı URL