Android Uygulama Kilitlerini Kaldırma

Android Uygulama Kilitlerini Kaldırma

Merhaba dostlarım,bu yazımda Android için cleaner tarzı veya AppLock gibi programların şifre ekranlarının nasıl kaldırılacağını anlatacağım.Android Uygulama Kilitlerini Kaldırma yani bir nevi AppLock bypass.Şifrenizi unuttuğunuz durumlarda kurtarabilme yolunu anlatacağım,illegal girişimlerde bulunmamanız dileklerimle konuya geçmek istiyorum.

Öncelikle bunun için 3 yol var.Bu yolların ikisi uygulamaya doğrudan erişebilmek için şifreyi kaldırmaya/kırmaya yönelik,bir tanesiyse şifreli dosyalara şifresiz erişmeye yönelik.Gelin bu yolları birlikte inceleyelim.

Adım 1)- Kilitleyici Uygulamanın Devredışı Bırakılması

Bu yöntemin çalışması için,telefonun “Ayarlar” bölümüne giriş izniniz olması gerekiyor.Eğer ayarlar kısmı kilitleyici uygulama tarafından şifrelenmemişse,ne mutlu size. 🙂 Şifrelenmediğini varsayarsak aşağıdaki adımları doğru ve eksiksiz takip ettiğiniz taktirde yüksek ihtimal başarıya ulaşırsınız.

Ayarlar > Uygulamalar > Uygulama Yöneticisi > Çalışan Uygulamalar

Yukarıdaki yolu takip edelim arkadaşlar,çalışan uygulamaların listesini bize verecektir.Ekranda “AppLock,SystemCare,Clean,Bakım” tarzı telefonu özelleştirmeye yarayacak uygulamalara tek tek girip “Durdur” veya “Durmaya Zorla” seçeneklerine basalım.

Android Uygulama Kilitlerini Kaldırma
Android Uygulama Kilitlerini Kaldırma

Böylece uygulama durdurulmuş oldu,artık şifrelenmiş resme/dosyaya/uygulamaya direk olarak erişebilirsiniz.

Adım 2)- Dosyaların İncelenmesi

Bu aşamada da dosya yöneticisine erişimin izinli olduğunu sayacağım.Şayet değilse,Play Store’dan veya başka bir kaynaktan bir “file manager” yani dosya yöneticisi uygulaması indirebilirsiniz.

Dosya yöneticisine girdikten sonra,AppLock için:

Root > Android > Data > com.domobile.applock

veya

Root > domobile

klasörünü ziyaret edin.Konumunu yanlış hatırlamıyorsam bu iki klasörden birinde,medya dosyaları bulunuyor.Yani,şifrelenmiş veya mahzene alınmış resimleri,müzikleri veya videoları şifresiz şekilde bu klasörlerin birinin içinde bulabilirsiniz,biraz kurcalayın.Belki root yetkisi isteyebilir bu adım.

Adım 3)- Şifremi Unuttum

Bu aşama illegal’ciler için en zor olanıdır,çünkü bu aşamayla şifreyi değiştirebilmek için ancak uygulamaya kayıtlı e-postaya erişebilmek gerekir.Onun dışında telefon root’lanmışsa uygulama dosyalarıyla oynayıp kayıtlı e-mail adresi yeni e-mail adresiyle değiştirilebilir ya da sosyal mühendislik saldırılarına başvurulabilir.

 

AppLock dışında başka dosya kilitleyici uygulamaları denemedim,AppLock ne kadar bypassable de olsa kullanıcı arayüzüne ve indirme sayısına (popülerlik) vererek size bu konuda tavsiyem AppLock olacaktır.Hemen buradaki bağlantıdan,AppLock’u indirebilirsiniz.

 

Güvenlik kategorisindeki diğer makalelerimi okumayı da unutmayın. 🙂

 

Etiketler: Android Uygulama Kilitlerini Kaldırma,AppLock Bypass,AppLock Şifre Kırma,AppLock Kaldırma,AppLock Nedir,Disabling AppLock,Cracking AppLock Passwords

Yazıya gelen yorumlar:

  1. Fatih

    Uygulamayı telefondan silince zaten kilitli uygulamaya giriliyor. Bunlara gerek yok.

    • Kilitli uygulamaya giriyor derken? Demek istediğini anlayamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı URL